(aktualizováno 24. června 2020)

Novinky k cestování do Gruzie
na speciální stránce zde…

COVID krize nám poměrně zkomplikovala cestování po celém světě. Některé oblasti na tom jsou lépe, jiné zvládají krizi problematičtěji. Gruzie patří mezi ty, jejichž situace je poměrně dobrá.

Denně vám přináším aktuality z této země na Twitter účtu Novinky z Gruzie

Jaká je situace?

Gruzie se poměrně dobře vypořádala s koronavirovou krizí a v současné době rozvolňuje všechna pravidla týkající se veřejného života. Od 15. června povolila domácí cestovní ruch, od 1. července povolí i mezinárodní. Bohužel zatím není jasné, za jakých podmínek a z jakých zemí to bude možné, měli bychom se to ale dozvědět v nejbližších dnech. Je velmi pravděpodobné, že Česká republika bude mezi těmi, které budou označené jako bezpečné, současně Česko tak také zřejmě označí i Gruzii.

Jaké budou podmínky pro cestování?

Jak bylo řečeno, není ještě vše jasné, gruzínští politici ale mluvili o tom, že bude třeba doklad potvrzující negativní test PCR na koronaviry, provedený 72 hodin před překročením gruzínské hranice, doporučení nebo povinnost používat COVID aplikaci (asi něco jako eRouška) a možnost pohybovat se jen v určitých oblastech, které jsou bezpečné z hlediska nákazy. K tomu přistupuje i nošení roušky na veřejnosti a v uzavřených místech (hotely, restaurace,…) a další povinnosti. Situace se ale samozřejmě mění každý den, takže přesné informace budeme asi znát až před otevřením hranic.

Můžu si objednat letenku? 

Vše nasvědčuje tomu, že bude možné do Gruzie nějakým způsobem cestovat. Jak jsme se ale přesvědčili, vše se může změnit ze dne na den. Veškeré změny záleží potom na dohodě s leteckou společností nebo prodejcem letenek. Jak jsme se přesvědčili v posledních měsících, objednávka letenky je vždy rizikem kupujícího. Letenky do Kutaisi už prodává WizzAir, a to za cenu od 1 619 Kč, Georgian Airways zatím žádné možnosti přímého letu do Tbilisi nenabízí, i když jsem někde zachytil zprávu, že gruzínská ministryně hospodářství řekla, že i GA lety obnoví. Uvidíme. Lety s přestupem z Prahy do Tbilisi nabízí i další společnosti (LOT, Pegasus, UIA, Turkish,…).

Jak je to s ubytováním?

Hotely budou muset projít kontrolou ministerstva zdravotnictví, otázkou zůstává, jak to bude s různými guesthousy a domácími ubytováním, a jestli bude možné objednávat přes Booking nebo Airbnb, resp. jestli jsou všechna ubytování tam nabízená automaticky označená jako bezpečná. Seznam dosud zkontrolovaných hotelů je zde.

Jak funguje doprava?

Předpokládám, že půjčovny aut budou fungovat, počet osob v nich bez omezení. Maršrutky, autobusy a vlaky s povinným nošením roušek. Počet osob v taxi je omezen na řidiče + dva cestující. Metro v Tbilisi funguje s povinným nošením roušky.

Jak je to se stravováním?

Restaurace fungují uvnitř i venku. Je povinné nosit roušky, udržovat vzdálenost mezi sebou a u stolu smí být max. 6 osob. Otevřeny jsou všechny obchody, včetně obchodních center a směnáren. 

Jaký bude režim v horských oblastech, jakou jsou Svanetie, Tušetie, Kazbegi?

To je zatím neznámá, jestli tyto části Gruzie vláda označí jako bezpečné. Pokud se bude ale rozhodovat podle toho, co deklarovala dříve, budou bezpečné tzv. “Zelené zóny” jen vybraná místa typu lázní, letovisek a oblastí. Opět uvidíme až v druhé polovině června.

Co je dobré ještě vědět?

Je povoleno shromažďování na veřejnosti v počtu max. 10 osob. 

Všechny informace uvedené v článku jsem získal z kusých zpráv na různých serverech, směrodatné ale budou nakonec oficiální informace státních orgánů obou zemí. Doporučuji tedy sledovat kromě našich stránek, kde se vás budu snažit aktuálně informovat, i stránky české a gruzínské vlády. Odkazy níže.

Sledujte účet Novinky z Gruzie na Twitteru
pro aktuální každodenní informace.

Případné dotazy směřujte na mě prostřednictvím formuláře, rád zjistím potřebné a zařadím tyto informace i do tohoto článku. Děkuji.

Důležité stránky:

Všechny aktuality z Gruzie o COVID-19

Stránky vlády Gruzie s aktualitami v angličtině

Stránky MZV ČR o cestování v Gruzii

Blog o COVID v Gruzii – aktualizovaný

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..